Çocukluk ve Ergenlik Dönemlerinde Beslenme – İzmir Diyet

Çocukluk ve Ergenlik Dönemlerinde Beslenme

Çocukluk ve Ergenlik Dönemlerinde Beslenme

İnsanın her döneminde beslenme oldukça önemlidir ve hayatın her noktasına zuhur etmektedir. Ancak, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde beslenme çok daha önemlidir. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde kemik gelişimi devam eder. Bu sebeple, tüketilen her gıdanın bu gelişimdeki payı büyüktür. İzmir diyetisyen olarak, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde beslenme hususlarından bahsedeceğiz.

Çocukluk Dönemi

Çocukluk döneminde beslenme ekstra önemli bir unsurdur. Ebeveynler, çocuklarının kaliteli ve doğru bir gelişimi olması için beslenme düzenine ekstra dikkat etmelidir. Sağlıklı beslenen her çocuk sağlıklı bir yetişkinlik dönemi yaşayacaktır. Bu sebeple, İzmir diyetisyen olarak çocukluk döneminde beslenme alanında dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Çocukluk döneminde beslenme programında öğün atlanmamalıdır. Genel olarak, 1-2 ara öğün ve 3 ana öğün şeklinde beslenmelidir. 
 2. Kahvaltı kesinlikle atlanmamalıdır. Kahvaltı, bir beslenme düzeninde en önemli öğündür ve kaliteli yapılması gerekmektedir.
 3. Meyve ve sebzeye ağırlık verilmelidir.
 4. Protein oranı yüksek besinler ile beslenilmelidir.
 5. İşlenmiş gıda ve fast food ürünlerinden uzak durulmalıdır. Örnek verecek olursak, düzenli tüketilen cips, çikolata, gofret, meyve suyu gibi her türlü abur cubur ürünleri çocukların gelişimine büyük zarar verir.
 6. Düzenli su tüketimi gerçekleştirilmelidir.
 7. Tavuk, balık, kuru baklagiller içeren her türlü gıda öğün içerisine katılmalıdır.
 8. Süt tüketimine özen gösterilmelidir.

Ergenlik Dönemi

Bir kişinin beslenme alışkanlıkları hem çocukluk hem de ergenlikte kazanılmaktadır. Bir ömür boyunca edineceğiniz beslenme düzeni bu dönemlerde oluşmaktadır. Bu nedenle, ergenlik döneminde beslenme düzenine özen gösterilmelidir. İzmir diyetisyen olarak, ergenlik döneminde dikkat edilmesi gereken beslenme kurallarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ergenlik dönemi, kişiler için zorlayıcı bir beslenme sürecini kapsayabilmektedir. Ancak, ebeveynler olarak, bu sürece önem verilmelidir. En önemli beslenme alışkanlıkları olan süt ve süt ürünleri düzenli olarak tüketilmelidir.
 • Et, kuru baklagiller, nohut, fıstık, fındık gibi yiyecekler tüketilmelidir.
 • Kuru ve taze sebze, meyve tüketimi
 • Yulaf tüketimi
 • Düzenli beslenme alışkanlığı
 • Fast food yiyeceklerden uzak durmak

İzmir diyetisyen tavsiyeleri ve detaylı bilgi almak için iletişime geçiniz.