İzmir Diyetisyen sepCovid-19 Beslenme Önerileri

Covid-19 Beslenme Önerileri

Covid-19 Beslenme Önerileri

Covid-19 Beslenme Önerileri

Koronavirüsün bulaşmasını tek başına engelleyebilecek veya tedavi edebilecek herhangi bir gıda olmasa da; sağlıklı ve dengeli beslenmenin, fiziksel aktivite ve düzenli uyku ile beraber bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

VİTAMİN-MİNERAL !

     Günümüz koşullarında mevsime uygun olmayan, dondurulan veya çeşitli koşullarda üretilen meyve ve sebzelere ulaşım çok daha kolay olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için lütfen mevsime uygun, taze sebze ve meyveleri satın almaya gayret ediniz.

*Tablo 1′ de içerisinde bulunduğumuz mevsime uygun çeşitli sebze ve meyveleri görüntüleyebilirsiniz.

     Karantina sebebiyle sürekli olarak evden çıkamayacağınızı da düşünerek dayanıklı sebze ve meyveleri tercih etmelisiniz. Sebze ve meyvelerin raf ömrünü uzatmak için yıkamadan, kesmeden ve uygun sıcaklık koşullarında saklamalısınız.

*Tablo 2 ve 3′ te bazı besinlerin saklanması gereken sıcaklık koşullarını bulabilirsiniz.

     C vitamininden zengin olan limon, portakal gibi narenciye grubunun tüketimine ağırlık verilmelidir. Salata ve sıcak olmayan yemeklerin içerisine narenciye grubu meyve ve sebzelerden sıkarak tüketebilirsiniz.

Kaliteli Protein Tüketimi !

     Uygun koşullarda uzun süre saklanabilen yumurta, peynir gibi kaliteli protein içeren besinleri tüketmeye gayret ediniz. Vücudun savunma mekanizmasında görevli olan antikorların sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesi için kaliteli protein alımı gerekmektedir. Ayrıca kefir, yoğurt gibi probiyotik ürünler de bağışıklık sistemini destekleyebildiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Hazırlama ve Pişirme Yöntemlerine Dikkat !

     Koronavirüsün besin yoluyla bulaştığına dair henüz bir veri olmasa da besinlerin  hazırlanması ve pişirilmesinde sterilizasyonun sağlanmasına daha çok dikkat edilmelidir. Et kesilen bıçak ile sebze kesilmemelidir. Mutfak araç ve gereçleri yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır. Kabuklu meyve ve sebzeler de dahil olmak üzere özellikle çiğ tüketilen besinler sirkeli suda 5-10 dakika kadar bekletilmeli ve sonrasında da iyice yıkanmalıdır. Özellikle hayvansal besinlerin çok iyi pişirilmesine dikkat edilmelidir.

  • Covid-19 Beslenme Önerileri Tablo 1
  • Covid-19 Beslenme Önerileri Tablo 2:

Tablo Covid-19 Beslenme Önerileri 3: