Diyetisyen Kimdir ? Görevleri Nelerdir ?– İzmir Online Diyet

İzmir Online Diyet Tavsiye

Diyetisyen Kimdir ? Görevleri Nelerdir ?

Diyetisyen Kimdir ? Görevleri Nelerdir ? ; Diyetisyen, kişilerin sağlıklı beslenerek daha doğru ve sağlıklı yaşamını sürdürmesini sağlayan ve hem fiziki hem de sağlık ihtiyaçlarına yönelik beslenme planı uygulayan kişilerdir. Diyetisyenler sadece özel kliniklerinde değil aynı şekilde hastanelerde, çeşitli kurumlarda da görevini gerçekleştirebilir. İzmir diyetisyen olarak, diyetisyenlerin görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. İnsanlara besinler hakkında detaylı bilgi vererek danışmanlık gerçekleştirmek
  2. İnsanların ihtiyaç ve isteklerine bağlı olarak doğru ve sağlıklı bir yeme programı oluşturmak
  3. İnsanların beslenme değerlerini tespit ederek, gereksinimleri hakkında bilgi vermek
  4. İnsanların olması gereken ve istediği ideal kiloya ulaşmasını sağlamak için iş birliği içerisinde çalışmak
  5. İnsanların sağlıklı beslenmesi için alışkanlıklarının önüne geçmesini sağlamak

Diyetisyenlerde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Diyetisyenler, önemli meslek kategorileri arasında yer almaktadır. İnsanların en önemli ihtiyacı olan beslenme alışkanlığını sağlıklı bir düzene sokma görevinde olan diyetisyenlerde olması gereken özellikleri, İzmir diyetisyen olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. İnsanlar ile iletişiminin kuvvetli olması gerekmektedir. Hem eleştiri alanında hem de doğru yorum yapma konusunda bilinçli ve yetenekli olması gerekmektedir.
  2. Diyetisyenler, meraklı kişiler olmalıdır. Devamlı süre gelen ve keşfedilen bilgiler kapsamında yeni bilgilere açık olmalıdır ve devamlı öğrenmelidir.
  3. Diyetisyenler mutlaka problem çözme yeteneğine sahip olmalıdır. Herhangi aksi bir durumda hastalara karşı daima pozitifliğini koruyabilmelidir.
  4. Diyetisyenlerin iyi birer dinleyici olmaları gerekmektedir. Aksi taktirde, hastaları ile iletişim halinde iken onalrın rahat bir şekilde sorunlarını dile getirmesinden çekinebilmektedir.
  5. Empati yapma yeteneğinin güçlü olması gerekmektedir.

Diyetisyen Olmak İçin Alınması Gereken Eğitimler Nelerdir?

Ülkemizde pek çok üniversitede okutulan Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunu olmanız gerekmektedir. Genelde, bu bölümü okuyacak olan kişilerin bu alanlarda meraklı ve istekli olması daha doğru olacaktır. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra ise kariyer hayatını nasıl şekillendirileceği diyetisyene bağlı olarak değişmektedir.

İzmir diyetisyen olarak, diyetisyenlik alanında lisans eğitimi alan kişilerin bazıları klinik açarak özel muayene alanını oluştururken bazıları ise çeşitli kurumsal hastanelerde çalışabilmek için birçok farklı Beslenme ve Diyetetik sınavlarına tabi tutulabilmektedir.