İzmir Diyetisyen – İzmir Diyetisyenliğin Kısa Tarihçesi

izmir diyetisyen

Diyetisyenliğin Kısa Tarihçesi

Diyetisyenliğin Kısa Tarihçesi

Beslenme, insanlığın en önemli ihtiyacıdır. İnsan sağlığının gelişimi için beslenme alanında ilk çalışmalar 19. Yüzyıl sonları ve 20. Yüzyıl başlarında yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmalar ile birlikte beslenmenin önemi anlaşılmış ve çeşitli rahatsızlıklara sahip olan insanlara özel bir şekilde beslenme programı oluşturulmuştur. Bu program ise hastanın kendi isteğine bağlı olarak değil hemşire ve çeşitli doktor kontrolünde gerçekleştirilmiştir.

Bu uygulama ilk defa 1870 yılında gerçekleşmiştir. Aynı zamanda, uygulama ve araştırma sonuçlarına bağlı olarak Amerika’da Diyetetik Komitesi oluşturulmuştur. Bu komite ile birlikte diyet mutfağı uygulaması da geliştirilmiştir. Birçok hastane de ise diyet mutfağı uygulanmıştır. Böylelikle, diyet mutfağında çalışan kişi sayısının artması ile birlikte 1899 yılında yeni bir meslek unvanı ile birlikte ‘’Diyetisyen’’ adını almıştır. İzmir diyetisyen olarak, diyetisyenlik mesleğinin gelişimi de mutlaka araştırılmalıdır.

20.Yüzyılda Türkiye’de Diyetisyenlik

20. yüzyılda diyetisyenlik, oldukça yaygınlaşmıştır. Amerika’da dernek kurulmuştur ve daha sonrasında ise birçok farklı ülkede de beslenme ve diyetetik alanında fakülteler ve bölümler kurulmaya başladı. İsveç, Japonya, Danimarka, Kanada, İngiltere, Hollanda gibi birçok ülke hem üniversitede bölüm hem de diyetisyen derneği açmıştır. Ülkemizde diyetisyenlik alanı ise 1962 yılında başlamıştır. İlk olarak ise 1962 yılında köklü üniversitelerden bir tanesi olan Hacettepe Üniversitesi’nde eğitim verilmeye başlamıştır.

Daha sonrasında ise Erciyes Üniversitesi, Başkent Üniversitesi gibi birçok üniversite beslenme ve diyetetik alanında eğitim vermeye başlamıştır. Ek olarak, ülkemizde pek çok Diyetisyen derneği açılmıştır. 1969 yılında ise kurumsal olarak Diyetisyenler Derneği kurulmuştur. Eskişehir diyetisyen olarak, ülkemizde diyetisyen tarihçesini bilmek oldukça önemlidir.

İlk Mezunu Olanların Tarihi

Ülkemizde 20. Yüzyılda açılmaya başlanan diyetisyenlik bölümü ilk üniversite mezunlarını 1966 senesinde vermiştir. Başlangıç olarak yalnızca 10 adet mezun öğrenci veren bu bölümde mezunlarına önemli bölüm ve mevkilerde kadro imkanı tanımıştır. Ek olarak, yıllar sonrasında ise hem mezun sayısı hem de üniversitede okunulan diyetetik bölümünün sayısı da artmıştır.

Günümüzde, sayısını katlamış olan beslenme ve diyetetik bölümü mezunları gerek ülkemizde gerek yurt dışında önemli çalışmalar sağlamıştır.