Düşük Karbonhidratlı Beslenme – İzmir Diyetisyen Tavsiye

Düşük Karbonhidratlı Beslenme

Düşük Karbonhidratlı Beslenme

Kilo verme birçok insan için önemli konulardan bir tanesidir. Birçok insan kilo vermek için çeşitli yollar aramaktadır. Ancak, bilinçsiz ve sağlıksız bir şekilde yapılan diyetlerin sonucu daha ağır olabilmektedir. Hem verilen kilolar kalıcı olmuyor hem de daha ciddi bir rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Bilinçli ve profesyonel bir şekilde kilo verme gerçekleştirmek için diyetisyene başvurulması gerekmektedir. Diyetisyenlerin kilo verme konularında en çok başvurduğu diyet seçenekleri arasında düşük karbonhidratlı beslenme gelmektedir. Diyeti hastanın kilosuna, yaşam düzenine, beslenme alışkanlıklarına, yaşına göre diyetisyeni uygun bulduğu taktirde önerilmektedir. Bu sebeple, diyetisyen tavsiyesi olmadan karbonhidrat beslenme diyetine başvurulmaması gerekmektedir.

Düşük Karbonhidratlı Beslenme Nasıl Gerçekleştirilir?

Programları, hem sağlıklı bir yaşam sürdürmek hem de kilo vermek isteyen kişiler için ideal programlar arasında yer almaktadır. Eskişehir diyetisyen olarak, düşük karbonhidratlı beslenme diyetinin amaçları ve koşulları şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Karbonhidratlı beslenme diyetlerinde ekmek, makarna, şeker gibi işlenmiş pek çok yiyecek tüketilmez. Böylelikle, vücutta bulunan fazla yağlar daha kısa sürede yakılmaktadır.
 2. Yüksek protein odaklı beslenmeler sağlanmaktadır. Genel olarak tavuk, et, süt gibi yüksek protein içeren gıdalar tüketilmelidir.
 3. Karbonhidratlı beslenme programlarında daha çok sebze tüketimine odaklanılmaktadır. Bu sebzelerin başında ise salatalık, ıspanak, turp, brokoli, karnabahar, bamya, patlıcan vb.
 4. Rafine işlenmiş gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Hem yüksek şeker hem de yüksek karbonhidrat içeren öğeleri bulundurması sebebi ile diyete uygun değildir.

Karbonhidrat Beslenme Programının Faydaları

İzmir diyetisyen olarak, düşük karbonhidrat beslenme programının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Nörolojik gelişmelerin artması
 • Diyabet hastaları üzerinde yüksek derecede tedavi edici bir etkiye sahiptir.
 • Epilepsi hastalarının tedavilerinde tercih edilir.
 • Reflü ve mide yanması gibi çeşitli mide rahatsızlıklarını tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Migren nöbetlerinin önüne geçilmesi
 • Cilt problemlerinin önüne geçilmesi
 • Aşırı kilo problemlerinin önüne geçilmesi
 • Hormon bozukluklarının tedavi edilmesi
 • Tansiyon hastalarının tansiyon düşüklüğünü sağlaması
 • Kalp damar hastalıklarının tedavisi

İzmir diyetisyen tavsiyeleri için diğer makalelerimize göz gezdirmeyi unutmayın. Sağlıklı beslenmek için lütfen iletişime geçiniz. Neo Diyet Dönüşüm İzmir / Türkiye