Mutluluk Getiren Besinler – İzmir Diyet Programları

Mutluluk Getiren Besinler

Mutluluk Getiren Besinler

Mutluluk Getiren Besinler , Hayatımızda en önemli faktör beslenmedir. Beslenme kaynaklı olarak sağlığımızın dinamiğini şekillendirirken aynı şekilde psikolojik olarak da etkilenmekteyiz. Özellikle, öğrenim hayatı, disiplinli bir iş yaşamı gibi stresin yoğun olduğu yaşamlarda beslenme faktörü çok önemlidir. Birçok insan, stresin verdiği baskı ile yeme düzenini bozabiliyor ancak yiyeceklerin serotonin salgıladığını da bilmeyebilmektedir. Bazı besinler serotonin salgılaması sebebi ile kişilerin stres dengesini de düzenleyebilmektedir. Tabi ki, dengeye dikkat etmek gerekmektedir. Ancak, yoğun iş ve öğrenim hayatında mutlu olabilmek için mutluluk getiren besinleri değerlendirebilirsiniz.

Mutluluk Getiren Besinler Nelerdir?

Stresli yaşamlarda, serotonin salgılayan birçok besinleri tüketerek yaşamınızda rahatlama imkanı bulabilirsiniz. Günümüzde, birçok insan mutluluk getiren besinler olduğundan habersiz bu besinleri tüketebilmektedir. Ancak, bilimsel olarak mutluluk getiren besinler bulunur. Bu besinler;

  1. MUZ: Muz, oldukça sağlıklı bir meyvedir. Aynı şekilde, yüksek serotonin içermektedir. Ancak, kalorisi yüksek olması sebebi ile günlük tüketim oranını 1 üzerine geçilmemelidir.
  2. AY ÇEKİRDEĞİ: Çekirdeğin, rahatlama hissinizi hepimiz biliriz. Ancak, serotonin içerdiğinden birçoğumuz habersizizdir. Stres açısından da faydalı olan çekirdek, dengeli bir şekilde tüketilebilir.
  3. TAHILLAR: Tahıllar, oldukça sağlıklı besinler olması yanında serotonini de yüksektir.
  4. PEYNİR: Güne peynir içeren bir kahvaltı ile başlamak hiç de fena olmaz. Dengesini sağlayarak tüketmeniz halinde stresi azaltabilirsiniz.
  5. KURU İNCİR: Kuru incir oldukça sağlıklı meyvelerdendir. Kan şekerini düzenleyen kuru incir oldukça mutluluk verir.
  6. BİTTER ÇİKOLATA: Çikolatalar arasında en sağlıklı türü olan bitter çikolata serotonin oranını oldukça yüksek tutar. Günlük iki üç kare bitter çikolata tüketilebilir.
  7. CEVİZ: Ceviz, fındık, fıstık gibi çeşitli kuru yemiş kişilerin stres seviyesini dengeler.
  8. BEZELYE: Yüksek derece serotonin içerir.

Mutluluk Getiren Besin Seçimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Günümüzde mutluluk getiren besinler ile stres seviyemizi dengeleyebiliriz. Ancak, dengesiz tüketimler ile sıklıkla karşılaşılır. Bu sebeple, dengeli bir program üretilmektedir. Aynı zamanda, profesyonel bir beslenme uzmanına danışarak, insanların vücuduna en uygun mutluluk getiren besin tercihinde bulunabilirsiniz. Aksi taktirde, ciddi rahatsızlıklara da sebep olabilir.