İzmir Diyetisyen sepRenkler ve Beslenme

Renkler ve Beslenme

Renkler ve Beslenme

Renkler ve Beslenme ; Renklerin beslenme-iştah üzerinde etkili olduğunu gösteren birçok çalışma bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

Kırmızı: İştah arttırmaktadır. Dikkat çeken ve aynı zamanda heyecanlandıran bir renk de olması sebebi ile birçok restaurant tabelasında sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle iştah kontrolünde problem yaşayan çocukların yemek yedikleri ortamlarda daha az bulunması gereken bir renktir. Prostat, mide ve akciğer kanserlerine karşı korunmaya yardımcı olabilecek bir antioksidan olan likopen, kırmızı renkli sebze ve meyvelerde yoğun olarak bulunmaktadır.

Turuncu: Enerji veren ve rahatlatan bir etkisi olan turuncu rengi iştahı arttırabileceği gibi aksine strese bağlı olarak artan açlık hissini azaltabilmektedir. Turuncu renkli besinler beta-kriptoksantin, beta-karoten ve alfa-karotenden zengin besinlerdir. Özellikle beta-karotenlerin akciğer, yemek borusu kanseri riskini azalttığına dair çalışmalar bulunmaktadır.

Sarı: Mutluluk hormonu olan serotonin salgılanmasını arttırdığı düşünülmektedir. Kişinin kendini daha pozitif bir ruh halinde hissetmesi yine strese bağlı açlık hissinin yatıştırılmasını sağlayabilirken tam tersi iştahı arttıradabilmektedir.

Mavi: Soğuk tabanlı bir renk olması nedeni ile iştahı baskıladığı düşünülen mavi rengini tabaklarınızda, servislerinizde ve mutfaklarınızda kullanabilirsiniz. Tokluk hissini ve yavaş yemek yeme içgüdüsünü uyarmaktadır. Mor-mavi renkli besinler çok güçlü bir antioksidan olan antosiyanin içermektedirler. Antosiyaninler artrit, kalp hastalıkları ve kansere karşı etkilidir.

Yeşil: Sindirimi rahatlatan, ferahlık hissi veren bir etkisi vardır. Bu nedenle birçok işletmede sağlık vurgusunu yaparken yeşil kullanılmaktadır. Kişilere “sağlıklı olabilirsin, sağlıklı olmayı seçebilirsin” düşüncesini aşılayan bir renktir. İzotiyosiyanatlar ve indoller antikanserojen etkisi olan iki önemli fitokimyasal açısından zengin olan yeşil besinler ayrıca folik asit, K vitamini, karatoneidler ve omega-3’ler açısından da iyi besinsel kaynaklardır.

Beyaz: Farkındalık rengi olduğu düşünülen beyaz yeme atakları yaşayan kişilerin sık sık kullanması gereken bir renktir. Beyaz ağırlıklı mutfaklarda diğer besinlerin rengi daha vurgulu olacağı için tüketilen besinlere karşı farkındalık artabilmektedir.