Sporcu İçecekleri – İzmir Diyetisyen – İzmir Online Diyet

Sporcu diyet içecekleri

Sporcu İçecekleri

Sporcu İçecekleri ; Florida Üniversitesi futbol takımının sıcak ve nemli havalarda beklenen performansı gösterememesi üzerine üniversitedeki araştırmacılar tarafından şeker ve tuz ile hazırlanan içecek oyuncularda kullanılmaya başlanmıştır. Oyuncuların elde ettiği başarılar bu içeceğin gündeme gelmesini sağlamıştır.

Sporcu içecekleri; özellikle ter ile kaybedilen sıvı ve sodyum, potasyum gibi elektrolitleri yerine koymaktadır. Sodyum ve potasyum kas kasılması ve sinir iletiminde etkin görev almaktadır. Sporcu içecekleri içerdikleri karbonhidrat ile ise aktivite sırasında enerji ve karbonhidrat desteği sağlamaktadır. Ayrıca egzersiz sonrası baskılanan bağışıklık sistemini iyileştirmeye katkı sağlamaktadır.

90 dakikadan uzun süren yoğun egzersizlerde, sıcak ve nemli havalarda yapılan egzersizlerde su tek başına yeterli olmadığı için sporcu içeceklerinin kullanımı avantaj sağlamaktadır. Bunun yanı sıra sıvı tüketmeyen sporcularda tadından dolayı sıvı tüketimini arttırmaya yardımcı olmaktadır.


Sporcu içecekleri içerdikleri karbonhidrat yoğunluğuna göre 3 farklı sınıfa ayrılmaktadır.


Hipotonik Sporcu İçecekleri: %4’ ten az karbonhidrat içermektedirler. Egzersiz sırasında karbonhidrata ihtiyaç duyulmayan jokey, jimnastik gibi spor dallarında kullanılabilmektedir. Yani düşük-orta yoğunluklu ve kısa süreli egzersizler için daha uygundur.

İzotonik Sporcu İçecekleri: %6-8 karbonhidrat içermektedirler. Daha sık kullanılan ve popüler olan sporcu içecekleridir. Özellikle takım sporlarında, orta ve uzun mesafe koşularda kullanıldığı görülmektedir.

Hipertonik Sporcu İçecekleri: %8’ den fazla karbonhidrat içermektedirler. Egzersiz sonrası kas glikojen sentezini arttırmayı hedeflemektedir. Daha çok ultra dayanıklılık gibi yüksek yoğunluklu ve uzun süreli egzersizlerde hipertonik sporcu içeceği tüketildiği görülmektedir.

Sükroz, glikoz ve glikoz polimerleri içeren sporcu içeceklerinin tercih edilmesi kolay emilimi sağlayarak daha etkili sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

The American College of Sports Medicine (ACSM) %8 karbonhidrat içeren sporcu içeceklerinin özellikle sıcak ve nemli havalarda yapılan egzersizlerde fayda sağlayabileceğini bildirmiştir.

Diyetisyen tavsiyeleri ve yorumlarınız için çok teşekkür ederiz. İzmir diyetisyen iletişim