Vietnam: Kan Çorbası - İzmir Diyetisyen – İzmir Diyet Programları

VİETNAM: KAN ÇORBASI

Asya mutfak kültürü dünyada ilgi çekici en ilginç mutfaklardan biridir. Asya mutfağının vazgeçilmezleri pirinç, yosun, balık, ördek, tavuk gibi ürünlerle yapılan binbir çeşit yemekleri çoğu insanın iştahını kabartsa da maalesef bazı yemekleri de bir kısmın midesini bulandırabiliyor. Gelin bugün beraber Güneydoğu Asya’da bulunan Vietnam’ın ünlü yemeklerinden biri olan ülkemizde kan çorbası adıyla bilinen yemeğini inceleyelim!

Güneydoğu Asya’da bulunan Vietnam kültürü ve yemek çeşitliliğiyle oldukça ilgi çeken ülkelerden biridir. Yıllarca Fransız sömürgesi altında kalmasından dolayı ülke mutfağında Fransız etkileri de görülmekle beraber Asya kıtasında bulunmasının hakkını vererek minimum yağ ve süt ürünleri kullanılarak, bolca bitki-sebze-pirinç- et kullanılarak yapılan yemeklere ev sahipliği yapmaktadır.

Tiet canch yani kan çorbası özellikle Vietnam’ın kuzey kesiminde daha çok tercih edilmektedir. Gördüğünüz üzere ne kadar göze hitap edip iştahı arttırsa da bu yemek gerçekten kan ile yapılmaktadır. Taze kan bir miktar balık sosuyla karıştırılarak pıhtılaşması önlenir. Daha sonra ördek iç organları, kıyılmış etler ve bir miktar ot pişirilerek bu kan ile karıştırılır. Buzdolabında bekletilerek pelteleşmesi ve puding kıvamına gelmesi sağlanır. Üzerine yer fıstığı serpiştirilerek servis edilir. Seveni oldukça çok olmasına rağmen bir o kadar da sağlık riski taşıyan bu çorba yüzünden ölüme kadar giden komplikasyonlar yaşanabilmektedir, özellikle kullanılan kan domuz kanı ise. Domuz kanı genellikle domuz bakterilerini içerir ve bu bakteriler enfeksiyonlara neden olabilir.