İzmir Diyetisyen – İzmir Diyet Programları

andulasyon-migren-tedavi

Migren ve Andulasyon Terapi

Migren Nedir?

Migren, yaşam kalitesini düşüren ve günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayan hastalıklardan biridir. Genellikle stres kaynaklı baş ağrılarının yanında en sık görülen baş ağrısı türüdür. -İzmir diyetisyen-Bu ağrılı hastalık genellikle oldukça geç tespit edilmektedir. Migren hastası olan kişiler bile maalesef bu hastalığa sahip olduğunun farkında olmadan kronik baş ağrısı çekmektedir. Migren, kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen bir hastalıktır. Kadınlarda daha fazla görülmesinin sebebi hormonal değişimlerdir. Erkeklere oranla 3 kat daha fazla kadınlarda görülen bu hastalık özellikle regl dönemlerinde hormonal değişikliklerden dolayı daha şiddetli hale gelebilmektedir. Regl dönemlerinde baş ağrısı yaşamanın sebeplerinden biri de budur.

Migrenin Nedenleri

Migrenin nedenlerinin en başında genetik faktörler gelir. Ailenizden birinde migren varsa migren hastası olma olasılığınız yüzde 40’tır. Hem annesi hem babası migren hastası olan bir kişi ise yüzde 75 oranında migren şikâyetleri yaşayabilmektedir. Bulantı kusma, ışığa ve sese hassasiyet olabilir. Genellikle tek taraflı, yoğun ve zonklayıcı tarzdadır. -İzmir diyetisyen-Bununla birlikte karanlık ortamlarda, odalarda dinlenilmesi ağrılara iyi gelmekle beraber andulasyon terapinin en etkili olduğu konulardan biri migren ataklarıdır.

Migren atakları genellikle 20 ila 30 yaş arasında başlar, fakat baş ağrısı atakları çocukluk ya da ergenlik döneminde yaşanabilir. Migren atağı 4 aşamalı olabilir, bunlar; prodrom, aura, baş ağrısı ve postdrom dönemleridir. Her migren atağında tüm aşamalarla karşılaşılmayabilir.

Migren İçin Andulasyon Terapisi

Andulasyon terapi özellikle migren ataklarında etkili olmaktadır. Bunun nedenlerinden biri de boyun ve omuz bölgesinde kaslar, kan dolaşımı ve metabolizmanın yoğun stimülasyonu sonucunda derin bir şekilde rahatlayıp gevşerler.-İzmir diyetisyen- Bu durumda,  baş ağrılarında derhal ve algılanabilir bir düşüşe yol açar. Buna ek olarak derin kızıl ötesi ısının doğrudan bütün vücuda etki etmesi de andulasyon terapinin olumlu etkilerini güçlendirmektedir. Ayrıca sinir sistemi üzerinde muazzam bir dengeleme etkisi bulunmaktadır. Tüm bunlar andulasyon terapinin migren ataklarını en aza indirgenmesini destekler.

Eğer sizde geçmeyen ve yoğun migren ataklarıyla problem yaşıyorsanız İzmir/Bayraklı’da bulunan merkezimize gelerek andulasyon terapinin sağladığı faydalardan yararlanabilirsiniz.