Özel Durumlarda Nasıl Beslenilir?– İzmir Diyetisyen

Özel Durumlarda Nasıl Beslenilir?

Özel Durumlarda Nasıl Beslenilir?

Özel Durumlarda Nasıl Beslenilir?

Özel Durumlarda Nasıl Beslenilir? Beslenme, her insanın dikkat edilmesi gereken bir ihtiyaçtır. Sağlıklı ve düzenli beslenme koşullarının oluşması insanların hayatındaki her alanda daha başarılı olmasını sağlayacaktır. Ancak, buna ek olarak özel durumlarda beslenme ihtiyacı çok daha büyük önem taşımaktadır. İzmir diyetisyen olarak, özel durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Menapoz Dönemi
  2. Gebelik Dönemi
  3. Emziklilik Dönemi

Menapoz Dönemi

Menopoz dönemlerinde kişilerin vücudunda birtakım düzensizlikler meydana gelebilmektedir. Bu düzensizliklerin ana sebebi ise hormon dengesizlikleridir. Hormon dengesizlikleri ile beraber insan vücudunda birtakım fiziksel uyarılar görülmeye başlar ve çeşitli hastalıklar da meydana gelebilmektedir. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğu zaman özel durumlara uygun bir şekilde beslenmek kişileri hastalıklardan korur ve yaşam kalitesini arttırır. İzmir diyetisyen olarak, Menapoz döneminde beslenme planında mutlaka tüketilmemesi gereken gıda tuzdur. Ek olarak, yüksek kalsiyum içeren besinler ile direnci arttırmanız gerekmektedir. Ek olarak, D vitaminin önemi yadsınamaz. D vitamini almak için güneş ışınlarından faydalanmaya çalışmanız gerekir.

Gebelik Dönemi

Özel Durumlarda Nasıl Beslenilir?  Gebelik döneminde kadınların hem kendi sağlığını hem de bebeklerinin sağlığını koruması gerekmektedir. Bu süreç çerçevesinde beslenme programına da uyulması gerekir. Gebelik döneminde ideal beslenme kurallarının başında yüksek protein gelmektedir. Süt ve yumurta gibi yüksek protein içeren gıdalar tüketilmelidir. Düzenli olarak vitaminlerin tüketilmesi gerekmektedir. Gebelik döneminde mutlaka sık ve az az yemek düzeni oluşturmaya dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda, yağ kalitesi de çok önemlidir. Az pişmiş yiyecekleri tercih ederken sağlıklı yağlar ile pişirmeniz de fayda vardır. Ek olarak, güneş ışığından bol bol faydalanarak D vitamini almanız da fayda vardır. Aynı zamanda, sebze tüketimi de ciddi derecede önemlidir. İzmir diyetisyen olarak, düzenli tüketilmesi önerilir.

Emziklilik Dönemi

Emziklilik döneminde anne sütü tüketen bir bebeğin sağlıklı büyüyüp gelişmesi için ideal bir beslenme programı oluşturması gerekir. Emziklilik döneminde dikkat edilmesi gereken unsurların başında vitamin ve minarel gelmektedir. Emziklilik döneminde çocuk gelişim için vitamine ve minerale ihtiyaç duyar. Aynı zamanda, emziklilik döneminde süt ve protein önemi de çok önemlidir. Bol bol tüketerek kaliteli süt imkanını çocuğunuza sağlayabilirsiniz.