Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme – İzmir Diyet

Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme

Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme

Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme ; Günümüzde en tehlikeli hastalıkların başında sindirim sistemi hastalıkları gelmektedir. En ciddi sindirim sistemi hastalıkların başında ise Whipple hastalığı ve Dumping sendromu gelmektedir. Whipple hastalığı, bağırsakta meydana gelen ve birçok organa sıçrayabilecek bir enfeksiyonu içermektedir. Oldukça ciddi bir hastalık olan Whipple, her yaşta kişilere bulabilir. Bir diğer ciddi sindirim hastalığı ise Dumping sendromudur. Dumping sendromu da çeşitli sebeplere bağlı olarak gerçekleşen cerrahi müdahalelerden dolayı oluşan bir hastalıktır. Yemek borusunu ilgilendiren ameliyatlarda oluşmaktadır. İnce bağırsaktaki damarlar oldukça genleşir ve beyne giden kan oldukça az olur. Bu gibi ciddi rahatsızlıklarda beslenme programı oldukça özenli ve dikkatli oluşturulmalıdır. İzmir diyetisyen olarak sindirim sistemi hastalıklarında beslenme kurallarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Az ve sık sık yemek tüketimi: Sağlıklı bir beslenme alışkanlığında da az az ve sık sık beslenme sağlanmalıdır. Ancak, sindirim sistemi hastalıklarına sahip kişiler beslenme öğününü 7 veya 8’e bölmelidir. Eşit bir beslenme gerçekleştirilmelidir.
 2. Yüksek protein içeren gıdalar tüketmek: Sindirim sistemi hastalıklarına sahip olan kişiler, yüksek proteinli yiyecekler tüketmelidir. Protein yüksekliği, sindirim sistemi rahatsızlıklarında belirtileri azaltmaktadır.
 3. Yağlı yiyeceklerden uzak durulması: Normal bir beslenmede de yağlı yiyecekler oldukça zararlıdır. Ancak, sindirim sistemi hastalıklarına sahip olan kişilerin ekstra özen göstermesi gerekmektedir. Yağlı yiyeceklerden kesin olarak uzak durulmalıdır.
 4. Karbonhidrat seviyesinin düşürülmesi: Sindirim sistemi hastalıklarına sahip olan kişilerin düşük miktarda karbonhidrat alması gerekmektedir.
 5. Çiğnemeye özen gösterilmeli: Sindirim sistemi hastalıklarına sahip olan kişilerin rahat bir sindirim gerçekleştirmesi için bol bol çiğneme yapması önerilmektedir.
 6. Yavaş sıvı tüketimi: Sindirim sistemi hastalıklarına sahip olan kişiler aniden ve yüksek miktarda sıvı tüketmemeye özen göstermelidir. Gereğinden az da su tüketmemelidir.
 7. Doymuş yağ içeren meyve sularından uzak durulması: Doymuş yağ, sindirim sistemi hastalıklarına sahip olan kişilere oldukça zararlıdır.
 8. Kafeinden uzak durulması
 9. Kırmızı et tüketiminden kaçınılması
 10. Tatlı tüketiminden kaçınılması
 11. Posalı yiyecek ve içecek tüketilmesi
 12. Çok soğuk veya çok sıcak gıda ve içeceklerden uzak durulması

En iyi diyetisyen Tavsiye